هیچ محصولی به سبد خرید اضافه نکرده اید

آموزش های برق و الکترونیک

ساخت مبدل dc/dc افزاینده بوست

به نام خدا

در این قسمت از آموزش می خواهیم یک مبدل DC/DC افزاینده بوست بسازیم در ابتدا بایستی با یک المان و پایه های آن آشنا شویم و آن IC تایمر NE555 است.

Boost1

پایه GND: این پایه، پایه ی زمین آی سی است.

پایه TRIGوTHRES:این دو پایه همراه با هم وظیفه این را دارند که حالت خروجی به چه صورت باشد برای تریگر کردن خروجی بایستی این دوپایه را با هم به حالت High Impedance برد.

پایه OUT: پایه خروجی است که خروجی High آن حدود 2 ولت کم تر از تغذیه است و خروجی Low آن حدود 0.5 ولت کمتر از 0 ولت است.

پایه RESET: پایه RESET این آی سی می باشد و با ولتاژ 0.8 ولت کار می کند با یک مقاومت 100k

پایه CONT: برای کنترل فرکانس خروجی و DutyCycle خروجی به کارمی رود.

پایه DISCH: برای تخلیه المان های داخلی و هماهنگ با خروجی به کار می رود.

پایه VCC: تغذیه آی سی می باشد که بین 4.5 ولت تا 18 ولت می باشد.

خوب حالا به سراغ مدار مبدل رفته و سپس مدار کنترل و قدرت را شرح می دهیم.

Boost2

در قسمت دوم شامل سلف و دیود و ماسفت IRF740 و خازن را مبدل بوست می گویند که در زمانی که ماسفت در حالت روشن است سلف شارژ می شود و در زمانی که ماسفت خاموش است دیود فعال شده و خازن را شارژ میکند و موجب افزایش ولتاژ خروجی نسبت به ورودی می شود. قسمت اول مدار وظیفه ی کنترل مبدل را دارد و این کار را آی سی NE555 انجام می دهد این آی سی به ماسفت پالس اعمال می کند و موجب خاموش و روشن شدن ماسفت می شود.

مبدل بالا ولتاژ 9 ولت را به 210 ولت تبدیل می کند اما زمانی که به مبدل بار متصل می شود به یکباره ولتاژ افت می کند در این زمان ولتاژ R5 نیز همزمان کاهش می یابد و موجب می شود که این تغییرات به پایه 5 آی سی منتقل شود و پایه خروجی آی سی به صورت جدید تنظیم شود و ولتاژ به حالت قبل برگردد البته همانطور که میدانید این تغییرات باید در حد کم باشد وگرنه این مدار قابلیت برگشت به حالت قبل را ندارد.


3 نظر

  1. من یک مبدل بوست ساختم که ورودی اش آمپر بالایی میکشد مشکل از چیست؟
    ورودی 12 ولت و خروجی 30 ولت و اصلا بار ی هم وصل خروجی نیست

    1. سلام بالاخره این مدار به صورت عادی یه جریانی میکشه ولی شما باید توضیح بدین که این جریان در چه حد هست و آیا از مدار ما استفاده کردین و این که مدار درست جواب میده یعنی خروجی 30 ولت است یا نه.

    2. I love this idea! I’ve only read one Jane Austen novel so far, so there are a few things holding me back from jumping right into this event. First, I feel like I’ll want to ration her novels, since there are so few. Second, I hate seeing movies before I read the books, so I might not be able to do the movie nights! I’m really tempted, though, so I may end up joining in anyway

یک دیدگاه بگذارید

لطفا اگر سوالی خارج از موضوع این مطلب دارید آن را در فروم مطرح کنید.